flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Законопроект про скасування інституту нарадчої кімнати у судах України

08 січня 2025, 09:55

Нарадча кімната – це  окреме приміщення суду, призначене для обговорення суддями наслідків розгляду справ та постановлення в них рішень. Рішення, вирок суду ухвалюється, оформлюється і підписується в нарадчій кімнаті.  Нарадча кімната є своєрідним гарантом незалежності суддів і створення умов для правильного, повного та всебічного розгляду справи. Судді таким чином мають можливість приймати чи голосувати (випадку колегії суддів) за те рішення, яке вважають правильним. Відповідно до ст. 367 КПК України, ніхто не має права впливати на суддю у такий момент – суддя не відповідає на телефонні дзвінки, не контактує ні з ким, не розглядає іншу справу і жодним чином не розголошує про рішення до моменту його проголошення. Порушення таємниці нарадчої кімнати є підставою для скасування рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку.

            30 жовтня 2024 року Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт про скасування інституту нарадчої кімнати у судах.

            19 грудня 2024 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 9445, який прогнозує значні зміни у судовій системі. Згідно з документом, інститут процесуального права «таємниця нарадчої кімнати» змінюється на «таємниця ухвалення судового рішення».

            24 грудня 2024 року закон було направлено на підпис Президенту України, набуде чинності він лише через 30 днів після офіційної публікації.

            08 січня 2025 року президент України підписав законопрєкт.

            Запропоновано внести зміни до ЦПК, ГПК та КАСУ:

  • вилучити положення про те, що після судових дебатів суд виходить до нарадчої кімнати. Натомість пропонується передбачити, що після судових дебатів суд оголошує про перехід до стадії ухвалення рішення та орієнтовний час його проголошення в цьому самому судовому засіданні;
  • у виняткових випадках залежно від складності справи суд може відкласти ухвалення та проголошення рішення на строк не більш як на десять днів з дня переходу до ухвалення рішення, оголосивши дату та час його проголошення;
  • інститут процесуального права «Таємниця нарадчої кімнати» змінюється на «Таємниця ухвалення судового рішення». Встановлюється, що під час ухвалення судового рішення суддя не має права обговорювати обставини справи та зміст судового рішення з іншими особами, крім складу суду, який розглядає справу. Втручання в процес ухвалення судом судового рішення забороняється. Судді не мають права розголошувати хід обговорення та ухвалення судового рішення.

            Також, законопроєктом запропоновано зміни до порядку ухвалення судових рішень:

  • для постановлення ухвал, що оформлюються окремим документом, суд оголошує перерву;
  • ухвали, постановлені судом без оформлення окремим документом, заносяться до протоколу судового засідання. Суд може оформити такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання.

            Наразі очікуємо офіційного опублікування.