flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Прийнято Закон України про судовий контроль за виконанням судових рішень

26 грудня 2024, 11:54

18 грудня 2024 року в газеті "Голос України" офіційно опубліковано Закон № 4094-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень", спрямований на підвищення ефективності виконання судових рішень та відповідальності боржників.

У пояснювальній записці зазначено, що Закон розроблений з метою удосконалення положень про судовий контроль. Вказаним Законом внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів.

 Справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Документ уточнює порядок подання скарг на дії державних і приватних виконавців: збільшується строк для подання, а також встановлюються чіткі вимоги до оформлення таких скарг.

Фахівці Північно-західного апеляційного господарського суду роз'яснили, що Закон передбачає таке:

Подання звіту про виконання судового рішення

  • У немайнових господарських і цивільних спорах суд, за заявою стягувача, зможе зобов'язати боржника надати звіт про виконання рішення суду.
  • Якщо боржником є державні органи, органи місцевого самоврядування або державні чи комунальні підприємства, суд зможе вимагати звіт про виконання незалежно від характеру спору.

Штрафи за невиконання

  • У разі невиконання судового рішення боржник (або його керівник) може бути оштрафований на суму від 20 до 40 прожиткових мінімумів.
  • Якщо боржник є колегіальним органом, штраф може бути накладений на кожного члена органу, який не забезпечив виконання судового рішення у межах своїх повноважень.

Можливість зміни способу виконання рішення

  • Якщо боржник не виконує судове рішення, стягувач матиме право звернутися до суду з клопотанням змінити спосіб виконання. Це може включати стягнення з боржника вартості майна, щодо якого суд ухвалив рішення.

Удосконалення процедури оскарження дій виконавців

  • Закон уточнює порядок подання скарг на дії державних і приватних виконавців: збільшується строк для подання, а також встановлюються чіткі вимоги до оформлення таких скарг.