Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відповідно до статті 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Переїзд дитини або батька-платника аліментів на постійне місце проживання за кордон, зміна ними громадянства не позбавляють дитину права на утримання.
Рішення суду України про стягнення аліментів виконується на території іншої країни після його визнання.
Позов про стягнення аліментів може за вибором позивача розглядатися судом України за місцем проживання позивача (стягувача аліментів), крючись нормами частини 1 статті 28 Цивільного процесуального кодексу України. Обов’язковою умовою для подальшого визнання та виконання такого рішення за кордоном є належне інформування відповідача (боржника) про судовий процес у випадках, коли він відсутній на території України. Для цього український суд звертається із судовим дорученням про вручення судових документів та/або вчинення окремих процесуальних дій відповідачу до компетентних органів іноземної держави за його місцем проживання.
Після розгляду справи по суті та винесення рішення, воно надсилається відповідачу. Після цього стягувач може звертатися до компетентних органів із клопотанням про визнання та виконання рішення про стягнення аліментів на території іноземної держави.
Порядок стягнення проводиться на підставі Закону України «Про приєднання України до Конвенції про стягнення аліментів за кордоном» від 20 липня 2006 року №15-V (15-16) та з метою забезпечення впорядкованого застосування в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном (995-425), укладеної у Нью-Йорку 20 червня 1956 року, підписантами якої є 71 країна світу. Метою Конвенції є спрощення процедури стягнення аліментів у випадках, коли особа, яка має намір стягнути аліменти, та особа, з якої необхідно стягнути аліменти, проживають у різних країнах.
Також не менш важливими є приписи Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання, вчиненої 23.11.2007 року у м. Гаазі. Ця Інструкція, зокрема, визначає вимоги щодо звернення із клопотанням про визнання і виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої держави, вимоги щодо заяви про стягнення аліментів із відповідача, який проживає за кордоном.
Суд, що ухвалив рішення, після звернення позивача, готує визначений міжнародними договорами, пакет документів у двох примірниках, а саме: копію рішення, клопотання про надання дозволу на виконання рішення, довідку про набрання рішенням законної сили, довідку про те, що рішення не виконувалось на території України, довідку про своєчасне повідомлення відповідача, копію підтвердження про документів платнику аліментів та передає для подальшого виконання сектору судової роботи та міжнародного співробітництва Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.
Наголосимо, що будь-які документи, які подаються до країн – учасниць Конвенції для стягнення аліментів із їхніх громадян, повинні бути надані українською мовою із перекладом на офіційну мову країни-учасниці, на території якої пропонується стягнути аліменти.
Консультант суду
(із забезпечення зв’язків із ЗМІ)